Technológiatranszfer - Kutatóknak

Célok

A Széchenyi István Egyetem kiemelt fontosságú feladatának tekinti a szellemi alkotások létrehozását és azok gazdasági-társadalmi hasznosítását értékesített licensziák és az egyetemi kutatók által alapított hasznosító vállalkozások (spin-off) formájában. Az egyetem kutatói és oktatói az egyetem pénzügyi, vagy kutatási infrastruktúrájának felhasználásával létrehozott szellemi alkotások hasznosításását a Menedzsment Campus Kompetencia Központ üzletfejlesztési menedzserei segítik.

 

Szellemi alkotások típusai

A szellemitulajdon-védelem célja az alkotó elme által létrehozott termékek, nevezetesen a találmányok, az irodalmi, művészeti és tudományos alkotások, a tudományos felfedezések, az árujelzők (védjegyek, márkanevek, földrajzi árujelzők stb.), illetve az ipar, a tudomány, az irodalom vagy a művészetek terén folyó szellemi tevékenység erkölcsi és jogi védelme, anyagi elismerésének biztosítása.

 

A szellemitulajdon-védelem két nagy területre osztható:

1) szerzői jog: alapvetően az egyéni, eredeti jellegű alkotásokat („műveket”) részesíti védelemben.  További információ: https://www.sztnh.gov.hu/hu/szerzoi-jog

2) iparjogvédelem területén többféle oltalmi forma biztosítja a tudományos-műszaki jellegű megoldások és az árujelzők védelmét.

 

Az oltalomban részesíthető tudományos-műszaki jellegű megoldások és a kapcsolódó oltalmi formák az alábbiak:

A védelemben részesíthető árujelzők oltalma:

 

Bejelentési és hasznosítási folyamat

A létrehozott szellemi alkotások hasznosításának folyamatát az alábbi ábra mutatja be:

SZE szellemi tulajdon