HOP
Ebben a félévben került megrendezésre először a HOP, azaz a Hallgatói Oktatói Projekt, ahol a megrendelő, Mecsér Község Önkormányzata három hallgatóval dolgozott együtt: Biczi Dorottyával, aki a csapat projektvezetője, Vass Rózsa Johannával, és Balogh György Márkkal, akik a projektmunkatársak. Az oktatók mindannyian az Apáczai Kar tanárai, név szerint: Dr. Páthy Ádám, Dr. Tóth Péter és Dr. Horváth Csaba Sándor. Projektjük munkacíme és egyben a kutatás egyik fő kérdése: „Iskolás/óvodás a gyerekem, vigyem, vagy ne vigyem?”.
A kisebb lélekszámú települések fejlődési pályáját, jövőképét befolyásoló, általánosan elterjedtnek tekinthető jelenség az, hogy a szülők egy része egy nagyobb település (város, falu) óvodáját, általános iskoláját választja gyermekeiknek, a helyi intézmény helyett. Mecséren is megfigyelhető ez a jelenség. Az egyetemi kutatócsapat a községi Önkormányzat fejlődésorientált tervező munkájához járul hozzá eredményeivel.
A 2020 őszén lezajlott HOP projekt meghatározó részei a következők voltak:
- A település társadalmi, demográfiai, gazdasági, infrastrukturális helyzetének és média-megjelenéseinek elemzése.
- A helyi identitás elemeinek és az intézmény választást meghatározó tényezők feltárása.
- A benchmark települések elemzése.
- Hatástanulmány készítése, amely a település döntéshozóit támogatja a falu jövőképének és a község intézményeinek alakításában, fejlesztésében.
A projekten dolgozó egyetemi csapat már a megvalósítás kezdeti szakaszában ellátogatott Mecsérre. A község tereit, intézményeit Csaplár Zoltán polgármester és Dr. Kovács Norbert egyetemi docens, helyi önkormányzati képviselő vezetésével nézhették meg. Csaplár Zoltán bemutatta a település múltját, jelenét, valamint a jövővel kapcsolatos, fejlődés és fejlesztés orientált elképzeléseket. Felmérték a helyi intézmények, az iskola és az óvoda színvonalát, elhelyezkedését.
Az egyetemi csapat a munka során szekunder és primer kutatást egyaránt végzett. A TEIR, a KSH, a helytörténeti munkák, valamint az Arcanum adatbázisainak elemzését a mecséri lakosság körében végzett interjúsorozat követte, majd felkeresték a benchmark településeket is. A helyi lakosság körében folytatott anonim, szakértői mintán alapuló felmérés lehetőséget adott a helyi identitás, a településsel kapcsolatos elképzelések, elvárások, attitűdök feltérképezésére és a fejlesztés szempontjából hasznos és lényeges elemek végiggondolására is.
A szélesebb kontextusba helyezett elemzés lehetőséget biztosított egy olyan hatástanulmány elkészítésére, mely számos új és újszerű fejlesztési irányt világított meg és így jelentős hozzájárulást adhat a település stratégiai, taktikai és operatív tervezési folyamatai néhány pontjának újragondolásában.
A projekt fő eredménytermékei:
- Települési helyzetfeltáró dokumentum, probléma térképpel.
- 3 db esettanulmány a benchmarknak szánt településekről.
- Fejlesztési irányokat tartalmazó hatástanulmány.
A csapat köszönetet mond a Széchenyi István Egyetem vezetésének és Mecsér Község Önkormányzatának a munka támogatásához. Folytatjuk.
Fotó: Májer Csaba József