Alprojektek bemutatása

AP 1. Autonóm járművek jogi kérdései

AP CÉLJA

Az alprojekt célja egy átfogó jogi elemzés készítése az önvezető járművek ál­tal érintett jogi problémákról, illetve a kutatói javaslatok megfogalmazása arra vonatkozóan, hogy a technikai fejlődéshez igazodóan a jogalkotóknak milyen lépéseket, módosításokat kell végrehajtani a jogrendszer számos szabályát illetően. A szűkebben vett kutatási terület vizsgálja, hogy az autonóm járművek tesztelése és közúti forgalomba való „kiengedése" milyen módon alakítja át a jelenlegi jogintézményeinket, eleddig ismert és régóta alkalmazott jogszabályainkat.

AP 2. Elektromobilitás

AP CÉLJA

A projekt keretében a Széchenyi Egyetemen egy olyan Kompetencia Központ jön létre a megfelelő eszközparkkal és rendszerrel/platformmal, amely 2020-tól kezdődően képes lesz az e-mobilitással kapcsolatos kutatási, fejlesztési és tech­nológiai feladatok ellátására és az e területen kapott megbízások teljesítésére, ipari termék fejlesztésére, illetve a fejlesztés támogatására.

AP 3.1 Ipari matematika

AP CÉLJA

Ma a matematikai modellezésen, szimuláción és optimalizáción, valamint eh­hez kapcsolódóan a statisztikai tanulási algoritmusokon (mesterséges intelli­gencián, Al-on) alapuló technológia az ipar egyik kulcstechnológiája. Az „Ipari matematika" (IM) alprojekt célja, hogy saját, élvonalbeli nemzetközi kutatási projektjei, valamint az európai ipari matematikai csoportok eredményeit to­vább fejlesztve ezt a technológiát átadja mind multinacionális, mind kis- és kö­zepes ipari vállalatok számára.

AP 3.2 Komplex forenzikus (kriminalisztikai) informatikai alkalmazások fejlesztése

AP CÉLJA

A kriminalisztikában (forensic sciences), a bűnügyi tudományokban és a bizonyításban egyre nagyobb teret kap az informatika. A korszerű helyszíni szemletevékenység, a nyomok rögzítése, a bűnjelek nyilvántartása mindinkább speciális, ugyanakkor komplex forenzikus informatikai rendszerek kifejlesztését követeli meg. Ezeknek a rendszereknek egyszerre kell megfelelni a jog által rögzített garanciális feltételeknek és a legújabb technikai elvárásoknak. A bizonyítási eljárással szemben megfogalmazott elvárások jelentősen megnövelték a dokumentációs igényt, ez azonban egyre nagyobb terhelést jelent a hatóságoknak. Az informatikai megoldásoknak szavatolniuk kell a bizonyítás jogszerűségét, egyúttal humán erőforrást kell felszabadítaniuk, így a szakszerűségnek és a költséghatékonyságnak egyszerre kell érvényesülni. Ezért az alprojekt célja olyan intelligens, akár mobileszközökre is telepíthető bűnügyi alkalmazás kifejlesztése, amely a bűnügyi/ közlekedési helyszíni szemletevékenységet gyorsítja, a rendszerbe kerülő elemek rögzítési pontosságát-, nyomon követhetőségét-, és a reprodukálhatóságát növeli. A tervezett applikáció képes arra, hogy a helyszínen begyűjtött tárgyak (~bűnjelek) kezelésére vonatkozó szabályok megtartása évekkel később is ellenőrizhető legyen. Ezáltal biztosítani lehet a bűnjelek kezelésének szakszerűségét a helyszíntől a tárgyalóteremig, (chain of custody - bizonyítékok láncolata) illetve általánosságban, bármilyen ipari-, vagy kereskedelmi rendszerben a valamely okból különleges kezelést igénylő tárgyak útja, és kezelése és a folyamathoz (átadáshoz, őrzéshez) kapcsolódó felelős személye is nyomonkövethetővé válik.

Kiemeljük, hogy a fejlesztés nem kizárólag a büntetőeljárásokban használható fel, hanem valamennyi területen, ahol tárgy (dolog) hiteltérdemlő nyomon követése, illetve mozgásának, átadásának, útvonalának, őrzésének, és a felelős személyének hiteltérdemlő igazolása szükséges. (Értéktárak, dokumentumtárak, bankok, biztonsági küldemények kezelői, ipari cégek stb. érdeklődhetnek a rendszer iránt.)

AP 3.3 Kiberfizikai rendszerek (Mobil IoT)

AP célja

Az informatika egyre újabb területekre tör be, és lesz mindennapjaink egyre nélkülözhetetlenebb szereplője. Az elmúlt években számos fogalom - mint a felhő (cloud), a dolgok internete (internet of things - loT), beágyazott rendszer (embedded system - ES), mesterséges intelligencia - Ml, (Artificial Intelligence - Al), Ipar 4.0 (Industry 4.0) - jelent meg és épült be a köztudatba, amelyek az informatika „polgáriasodását” jelzik.

Az informatika fejlődése egyre inkább a komplex megoldások irányába mu­tat. Ennek egyik eredménye az un. „kiberfizikai rendszerek” - cyber-physical systems, CPS - fogalom megjelenése. A kiberfizikai rendszerek az ipar, a köz­lekedés, az egészségügy, a gyártás és a társadalom számos egyéb területének virtuális és fizikai világát kapcsolják össze és integrálják a folyamatokat és irányí­tásukat. Informatikai szempontból a folyamatokat kísérő hatalmas mennyiségű adathalmaz célirányos rögzítését és feldolgozását, illetve kommunikációját lehetővé tevő struktúrák létrehozását jelenti.

A kiberfizikai rendszerek fejlesztése napjaink meghatározó feladata, amelynek célja a jövő magas szintű ember-gép együttműködésének létrehozása, amelyben a gépek nem uralják, hanem kiszolgálják az embert.

Az alprojekt közvetlen célja, hogy ebben a folyamatban meghatározó szerepet töltsön be, olyan kutatásokat végezzen, amelyek eredményeit felhasználva pi­acképes CPS-termékek prototípusát fejlessze ki.

AP 3.4 Vezeték nélküli Telekommunikáció

AP CÉLJA

Eszközeink szerteágazó globális kommunikációs hálózatokba kapcsolódnak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy adott fizikai környezetben nagyszámú, különböző célú és specifikációjú rádió berendezésnek kell működnie, a rádióf­rekvenciás spektrum minél hatékonyabb kihasználása mellett, egymás észre­vehető zavarása nélkül. Ebből adódóan számos új lehetőség biztosított a létfon­tosságú innováció és növekedés számára. A kiválasztott fókuszterület esetén kevés hangsúlyt kap az eszközök drasztikus darabszámának elterjedése során azok egymásra gyakorolt hatása és egymással való kölcsönhatása.

Ezért az alprojekt célja, az erősségeire épített szabad technológia-terjedést biztosító szolgáltató központ, „Vezeték nélküli Telekommunikáció Kompetencia Központ” létrehozása, amely elsősorban a szabadfelhasználású spektrumot érintő technológiai kihívásokra nyújt választ.

AP 3.5 Virtuális valóság rendszerek

AP CÉLJA

A cél egy megfelelő virtuális valóság platform kiválasztása, melynek segítségé­vel mind oktatási, mind Industrie 4.0-ban megfogalmazott feladatkörökben VR alapú alkalmazások fejleszthetők. Az ipari és vállalati környezetben lévő ok­tatási és egyéb tréning tanfolyamokhoz VR-learning keretrendszer létrehozá­sa, továbbá kollaborációs és virtuális terek gyártása, és azok management és projektkoordinációs célok mentén történő optimalizálása. A célok közé tartozik továbbá ipari laboratóriumok szimulációjára alkalmas VR alapú alkalmazások kifejlesztése is, valamint „internet of Things“ (loT) interfészek virtuális valósághoz történő illesztése, valós folyamatok monitorozására és esetleges irányítására. A hatékonyságvizsgálatok területén a felsorolt célok hatékonyságának és hasz­nosságának vizsgálata és validálása üzleti szempontból.

AP 4. Logisztika

AP CÉLJA

2020-ra egy a szakterület legmodernebb eszközeivel felszerelt, csomagolásvizsgáló laboratórium létrehozása és működtetése a cél. Olyan laboratórium, mely mind hazai, mind nemzetközi akkreditációval is rendelkezik. A laboratórium képes legyen közép-európai területen kiszolgálni azon ipari cégek megbízásait, amelyek csomagolásvizsgálati feladatokat, vagy K+F tevékenységet rendelnek meg. A mérési és kutatási feladatok végrehajtásából szerzett tapasztalatokat és eredményeket tudományos folyóiratokban, valamint konferenciákon kívánja bemutatni, illetőleg akadémia tananyagok és PhD kutatási témák bővítésére és támogatására kívánja felhasználni.

  • Az új laboratórium tervezése és kivitelezése
  • Új vizsgálati eszközök beszerzése, kalibrálása, beüzemelése
  • Akkreditálásoknak való megfelelés és végrehajtás
  • Legalább 80-100 új ipari partner állandó megszerzése
  • PhD hallgatói létszám és témák növelése
  • Posztdoktori kutatások megindítása
  • KKV regionális szaktudásának támogatása

AP 5. KKV-k nemzetközi versenyképességét támogató szolgáltatások fejlesztése

AP 5.1.1 Anyagvizsgáló nyitott labor

AP CÉLJA

Emelt szintű, magyar és angol nyelvi szakértői kommunikációval működő nyitott laboratóriumi ipari K+F szolgáltatói tevékenység kialakítása anyagtudomány, anyagvizsgálat területen. A fejlesztés mechanikai anyagvizsgáló, mikroszkópos, ipari radiológiai, 3D nyomtató és polimer technológiai laboratóriumokban vég­zett tevékenységekre vonatkozik. A projekt végső célja elsősorban ipari kis és középvállalkozásokkal általánosan működő szakmai kapcsolatok kiépítése az egyetemi K+F szolgáltatások működtetésére.

AP 5.1.2 Talajvizsgáló nyitott labor

AP CÉLJA

A projekt elsődleges célja akkreditált talajvizsgáló laboratórium kialakítása, labo­ratóriumi portfolió elkészítése, valamint a teljeskörű laboratóriumi szolgáltatás elindítása. A laboratórium a NAH akkreditációja után képes lesz arra, hogy üzleti tevékenységet is folytasson, azaz külső megrendeléseket teljesítve bevételt te­remtsen.

A laborvizsgálatok célja a szakszerűen begyűjtött talajmintákból szabvány szerinti talajvizsgálatok elvégzése, majd az eredmények alapján tudományosan értelmezhető, a tanácsadás alapjául szolgáló, tápanyaggazdál­kodási tervek elkészítését elősegítő talajvizsgálati eredmények kiadása. Ezen vizsgálatok a mezőgazdasági gyakorlat igényeinek megfelelően általában kettő, részben átfedő vizsgálati csomagot jelentenek.

AP 5.1.3 Járműgyártási nyitott labor fejlesztése

AP CÉLJA

Ipari szolgáltató képesség és részben alkalmazott kutatási tevékenységet támogató labor infrastruktúra fejlesztése. A stratégia célja, hogy az önfenntartó nyitott labor révén az ipari beágyazottság erősödjön, az Egyetemen belüli kooperáció javuljon, a hallgatói versenycsapatok fejlődjenek, valamint a gyakornokok integrálása és az oktatók megtartása.

A fejlesztés magában foglalja a mechanikus megmunkálás, digitalizáló és mérő rendszer valamint a gyártó rendszerek szimulációjának fejlesztését.

Célok között szerepel olyan kísérleti forgácsoló műhely létrehozása, amely alkalmas egyrészről közép és felsőfokú szinten CAM-es képzések megtartására piacorientáltan és egyetemi kurzus keretében is, valamint a nagy igényt mutató egyedi prototípus gyártásra, technológia fejlesztésekre kísérletekre egyaránt a piaci szereplők számára.

A fejlesztett mérőrendszer segítségével alakítástechnológiai, megmunkálás technológiai mérések kompetenciájának kialakítása a kitűzött célunk.

Termelő rendszerek szimulációs vizsgálatát és optimalizációját támogató eszközök és kompetencia kialakítása.

AP 5.1.4 Környezetipari nyitott labor

AP CÉLJA

A projekt célja egy piaci igényeket kielégítő, versenyképes, oktatási, kutatási és ipari feladatokat fenntartható módon támogató akkreditált Környezetipari Nyitott Labor létrehozása és működtetése elsősorban a vízminőség-vizsgálatok, a zaj- és rezgésmérés, -modellezés területén. Ezen túlmenően cél egy modellező­kapacitás kiépítése és működtetése komplex környezeti problémák elemzésére és modellezésére, különös tekintettel a teljes életciklus alatt jelentkező környezeti hatások feltárása terén. A labor modern infrastruktúrájával és eszközeivel nagymértékben tudja támogatni a környezetvédelmi oktatást és a környezetmérnöki képzést, továbbá erősíteni tudja a kutatási és publikációs tevékenységet, új és újszerű, nemzetközileg is jegyzett kutatások által. A laboratórium keretén belül felépített kompetenciák hatékonyan alkalmazhatók bonyolult környezeti problémák megoldására és az azokkal kapcsolatos döntések előkészítésére, támogatására. A Környezetipari Nyitott Labor képes külső ipari megbízások, K+F munkák üzletszerű vállalására és professzionális elvégzésére is.

AP 5.1.5 Open VR nyitott labor

AP CÉLJA

  • Stratégiai cél, hogy a Széchenyi István Egyetem a virtuális valóság (VR) alapú oktatás („cyber-learning”) hazai kiépítésében és elterjesztésében kiemelt szerepet töltsön be.
  • Ennek megfelelően cél egyrészt a VR fejlesztésében, illetve a VR-alapú oktatás alapvető módszertanainak kidolgozásában való aktív részvétel; másrészt a kap­csolódó eredmények disszeminációja, széles publikummal való megismertetése.
  • Az Open VR Laboratórium feladata ezen stratégia tudásmegőrző és disszeminációs oldalról történő támogatása. A laboratóriumba látogatók (hallgatók, külső érdeklődők, lehetséges ipari partnerek) betekintést kaphatnak a VR technológiák működésébe, a VR terek tervezésének és megvalósításának folyamatába, illetve megtekinthetik az Egyetem VR oktatási tereit is.

AP 5.1.6 BIOT-PARAMÉTEREK MÉRÉSÉRE SZOLGÁLÓ REPÜLŐ- ÉS JÁRMŰIPARI AKUSZTIKAI LABORATÓRIUM

AP CÉLJA

A járművek fejlesztése során egyre nagyobb jelentőséggel bír a fejlesztési folyamatok digitalizációja, azaz a költséges és időigényes mérési módszerek helyettesítése számítógépes szimulációkkal. A közúti- és légijárművek egyik legfontosabb minőségi jellemzője az utasok által érzékelt zaj, azaz a beltéri akusztika. Az beltéri zaj számítógépes szimulációkkal való meghatározásához viszont egy elengedhetetlen bemenő adat a járművek utasterében található kárpitok akusztikai zajelnyelő tulajdonsága, azaz az ún. Biot-paraméterek. Ezeket jelenleg csak speciális mérési módszerekkel lehet meghatározni, amelyek viszont még közel sem tökéletesek. A Biot-paraméterek mérési pontatlansága pedig nagyban befolyásolhatja a számítógépes akusztikai szimulációk pontosságát.

Éppen ezért a Széchenyi István Egyetem célja, hogy egy olyan - Közép-Európában is egyedi - laboratóriumot hozzon létre, amely lehetővé teszi a Biot-paraméterek mérési módszertanának kutatását, továbbfejlesztését, valamint ezen paramétereknek az ipari partnereknek való kimérését.

Ennek megfelelően cél egyrészt a Biot-paraméterek mérésében nemzetközi szintű kutatási szakértelem elérése; másrészt a kapcsolódó eredmények disszeminációja, ipari partnerekkel való megismertetése.

AP 5.1.7 Szántóföldi Monitoring Laboratórium

AP CÉLJA

A Laboratórium elsődleges célja, hogy olyan reprezentatív, heterogén szántóföldi ta­lajtípusokra kihelyezett Dolgok Internete (Internet of Things: IoT) adatgyűjtési technológia adatgyűjtésen alapuljon, és egy ún. „big data” adatbázist tegyen lehetővé. Utóbbi alapját képezi az agrárdigitalizációnak és a döntéshozás innovációjának, mely a mesterséges intelligencia és a gépi tanulási módszerekkel történő adatfeldolgozást, prediktálást és egyéb elemzéseket foglal magában.

AP 5.1.8 Útlabor

AP CÉLJA

Projektünk elsődleges célja a jelenlegi vizsgálatok bővítése olyan állapotfelmérési rendszer kialakításával, amelyben az éppen épülő pályaszerkezet elemeit és alépítményét, továbbá a már megépült pályaszerkezethez szervesen kapcsolódó útburkolati és egyéb jelzések láthatóságát kívánjuk vizsgálni és elemezni. Ezzel közelebb hozva az olyan aktuális kérdések megválaszolását, miszerint hogyan alakul a hagyományos és autonóm járművek forgalomtechnikai jelzései­nek igénye az autonóm járművek számának növekedésével.

A projekt piacképes és innovatív megoldásokkal rendelkezik, olyan adatbázis (Geographic Information System - GIS) létrehozására is alkalmas aminek segítségével települések úthálózatának, országos közutak hálózatának állapot­felmérését és kiértékelését elő lehet állítani különbféle módszerek szerint. Ezáltal meghatározva az útszakaszok láthatóság, fényvisszaverődés és egyéb paraméterek szerinti minősítését az aktuálisan érvényben lévő előírások és szabványok alapján.

A fejlesztés hozzájárul olyan komplex vizsgálat sorozatokhoz amikkel a közlekedők biztonsága, továbbá a megépülni kívánt és megépült útpályaszerkezet minősége javulni tud.

AP 5.2 - 5.3 KKV-k nemzetközi versenyképességét támogató szolgáltatások fejlesztése - Menedzsment Campus - Tudományos kutatások, módszerek

AP CÉLJA

Az alprojekt olyan együttműködési platform és üzleti szolgáltatási portfólió kifejlesztését, illetve tesztelését célozta, amely hathatós támogatást nyújt a Széchenyi István Egyetem oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak a bevonásával a helyi cégek, elsősorban a kis- és középvállalkozások (KKV) számára, nemzetközi versenyképességük és innovációs képességük fejleszté­se érdekében. Az alprojekt keretében létrejött Menedzsment Campus Kompetencia Központ tudományterületeken átívelő, innovációs és kutatási szervezeti egység, amelynek feladata az egyetemi tudás piacra vitele, együttműködési projektek generálása, korszerű menedzsment és innovációs ismeretekre, valamint eredeti kutatási eredményekre alapozott tudásbázis biztosítása a vállalati partnerek számára, illetve a létrejött tudo­mányos eredmények publikálása a szakterület rangos nemzetközi folyóirataiban.

AP 6 - Hallgatói innováció

AP CÉLJA:

A részprojekten belül négy hallgatói innovációs versenycsapat tevékenységének támogatása, eszközparkjának modernizálása valósult meg. Három csapat alapvetően járműgépészeti, mechatronikai, elektronikai tudományterületeken végez fejlesztéseket, egy pedig építőmér­nök, építész szakterülethez kapcsolódó hallgatói szervezet. A projekt célja az volt, hogy a pályázati támogatások segítségével magas színvonalú, minőségű berendezések és infokommunikációs eszközök álljanak a hallgatók rendelkezésére, melyeknek köszönhetően a csapatok a hazai és nemzetközi élmezőnybe kerülhetnek a versenyek során, növelve ezzel Magyarország és a Széchenyi István Egyetem hírnevét a mérnökképzés területén. Az alprojekt szeretné a versenycsapatok közötti kooperációt tovább erősíteni, ami a fejlesztések hatékonyságának javítása mellett hozzájárulna a hallgatói utánpótlás biztosításához. A projekt végső célja egy olyan szponzorációs háttér kialakítása, amely megteremti a hallgatói versenycsapatok hosszútávú fenntarthatóságát és működőképességét.